Wypełniacze skórne są stosowane w celu udoskonalenia i poprawy wyglądu skóry oraz leczenia utraty objętości. Mogą wygładzać linie i zmarszczki lub służyć do dodawania objętości poprzez wypełnianie konturów. Produkty zawierające kwas hialuronowy są najczęściej stosowanym rodzajem wypełniaczy.
DZIAŁANIE KWASU HIALURONOWEGO
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, działająca jako poduszka i środek nawilżający stawy i inne tkanki. Wiąże wodę w skórze, zwiększając tym samym jej nawilżenie i objętość – stąd jego zastosowanie jako wypełniacza skórnego. Naturalny kwas hialuronowy jest rozkładany przez organizm w ciągu jednego lub dwóch dni, dzięki czemu jest stale uzupełniany. Wraz z wiekiem ten mechanizm zastępowania słabnie, więc nawilżające i wypełniające działanie kwasu hialuronowego maleje. Kwas hialuronowy w połączeniu z wodą tworzy gęsty śluz lub żel. Jest on w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego własna masa, np. jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody. W związku z tym kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetykach jako jeden z najbardziej wartościowych składników nawilżających oraz stosowany jest również w medycynie estetycznej w zabiegach odmładzających. Podawany w zastrzykach podskórnych ujędrnia i nawilża skórę, wypełnia bruzdy wokół ust i zmarszczki. Używany jest też do modelownia zmieniających się z wiekiem rysów twarzy, np. kształtu policzków, poprawy owalu czy konturów ust. Do zabiegów wykorzystywany jest wysokiej jakości syntetyczny, stabilizowany kwas hialuronowy, który jest prawie identyczny z naturalnym.
ZATOSOWANIE KWASU HIALURONOWEGO
- modelowanie ust
- bruzdy nosowo-wargowe, biegnące od boków nosa do kącików ust
- „zmarszczki palacza”, czyli pionowe linie na górnej wardze
- „zmarszczki marionetki” w kącikach ust
- wolumetria twarzy
JAK DŁUGO UTRZYMUJĄ SIĘ EFEKTY ZABIEGU?
Wypełniacze skórne są stopniowo rozkładane przez organizm i ponownie wchłaniane. Rezultaty utrzymują się od 6 do 18 miesięcy, w zależności od rodzaju użytego wypełniacza i leczonego obszaru.